- Részletek
-
Publikálva: 2014. június 02. (hétfő) 18:56
-
Utoljára módosítva: 2014. június 02. (hétfő) 18:58
-
Találat: 4935
Iskolánk névadója, BORBÉLY LAJOS (1843-1923) kohómérnök- iparszervező, aki 1870-től a századfordulóig városunkban élt és tevékenykedett. A Rimamurány -Salgótarjáni Vasmű Részvénytársaság műszaki vezérigazgatójaként nagy szerepe volt Salgótarján gazgasági és kulturális életének fejlesztésében.
A kohászat modernizációja mellett nevéhez fűződik a szakképzés alapjainak megvetése is, hiszen egyik szorgalmazója volt iskolánk jogelődjének, az Iparostanonc Iskola 1889. évi megnyitásának. Az acélgyártás modernizálásán túl sportpályákat, kultúrházakat, műkedvelő egyesületeket, zenekarokat, dalköröket támogatott és hozott létre, a kor viszonyai között modern lakótelepeket, üzleteket, kórházat, árvaházat épített, a művelődni kívánók számára könyvtárat alapított. Borbély Lajos tehát nemcsak a bányák és gyárak anyagával, hanem a termelés emberi tényezőivel is kiemelten foglalkozott. Vezérlő elve volt, hogy az emberrel, mint munkaerővel messzemenően törődni kell. Életművét a kiváló szakmai felkészültség és gyakorlatiasság mellett a humánum, a segítőkészség, a szociális érzékenység és a tolerancia jellemezte.
Modernizációs és gazdaságszervező munkásságát a Magyar Tudományos Akadémia 1915-ben Wahrmann-díjjal ismerte el, "...mely díjat csak az kaphatta meg, aki az ipar terén akár a tudomány előbbrevitele, akár a gyakorlati találmányok ... fejlesztése és felvirágoztatása szempontjából az illető évkörben a legnagyobb érdemet szerzett."
Példáját követve iskolánk fő céljának tanulóink magas szintű, megújulásra alkalmas szakmai, elméleti és gyakorlati képzését, korunk korszerű műveltségi anyagának és erkölcsi értékeinek közvetítését, a mások és a másság elfogadására is képes személyiségformálást tartja.